Upravit stránku

Každého z nás občas trápí fyzická bolest. Hlavy, zad, kloubů… Nejjednodušší je sáhnout po tabletce, která nás jí rychle zbaví. Když dostupné léky nezabírají, stačí navštívit lékaře, který nám předepíše vhodnou medikaci na recept. Stejně to chodí v případech, kdy se začneme potýkat se změnami nálad, smutky a strachy. 

Pohodlná cesta tabletek zastaví bolest nebo navodí pocit uvolnění. Ve skutečnosti braním tablet odkládáme řešení primární podstaty problému. Měli bychom si odpovědět na otázky: „Proč mě bolí hlava? Proč jsem stále smutný? Proč mě nic nebaví?“. Plíživě pak vzniká závislost. Abyste se jí zbavili, jsme tu my. Pomocí terapeutických i osobních zkušeností vám pomůžeme s problémem nadužívání léků.

Závislost na návykových lécích

Jak může začínat závislost na lécích?

Počátky závislosti na lécích bývají plíživé, neplánované a překvapivé. K lékové závislosti dochází také v souvislosti s braním léků, které nám předepisuje odborný lékař. Hranice závislosti je velmi křehká. Zpočátku nám braní léků na bolest nebo uvolnění pomáhá a až později se mění v pravidelnou konzumaci. Přestane stačit síla léku. Postupně pak můžeme začít zvyšovat množství a zmenšovat časovou frekvenci užívání a vyhledávat lék se silnějším účinkem.

První varovné signály lékové závislosti

Varovné signály mohou uživatele léků postupně přivést až k závislosti. Jedná se o soubor příznaků, které můžete pozorovat ať už na sobě, nebo na někom blízkém v našem okolí. Postupnou potřebou vyšších dávek léků se můžete dostat do pravidelného kolotoče, ve kterém se do popředí dostává získávání receptu na lék. V některých případech může nastat honba za léky, které se dají sehnat na černém trhu. Hlavní příčinou tohoto koloběhu je psychická nebo fyzická závislost na chemické látce.

 • časté braní léků bez rozmyslu
 • lék jako součást překonávání bolesti
 • tendence překonávat smutky, nálady a strach tabletkou
 • nespavost
 • nadužívání vitamínů v tabletkách
 • pilulky jakéhokoli druhu se stávají běžnou součástí dne (vitamíny, doplňky stravy)

Příznaky závislosti na lécích

Závislost je onemocnění, které napadá naše tělo i duši. V drtivé většině případů vykazuje příznaky, které jsou viditelné na závislých osobách.

 • zvýšená potřeba spánku, častá ospalost, nebo naopak nespavost
 • zhoršení pozornosti
 • apatie, podrážděnost, agresivita, neklid, přílišná veselost, euforie
 • ztráta zájmů, přátel, uzavírání se do sebe
 • zanedbávání péče o rodinu
 • zhoršení psychomotorického výkonu
 • zanedbávání hygieny, nezvládání běžných činností
 • častá návštěva lékařů, nespokojenost s lékaři, častá výměna lékařů

Abstinenční příznaky a odvykací stavy

Člověk závislý na lécích, je nucen udržet si určitou hladinu léků, aby fungoval. V okamžiku, kdy si jeho tělo žádá svou dávku a nedostane ji, přicházejí abstinenční příznaky. Ty mohou být stejné jako u ostatních návykových látek psychické (úzkost, strachy, bušení srdce, svíravost na hrudi atd.) a fyzické (třes rukou, bolesti hlavy, kloubů, tělesná slabost atd.). V rámci abstinenčních příznaků závislosti na lécích jsou pro člověka nebezpečné epileptické záchvaty.

Pokud chceme svou závislost na lécích řešit, je potřeba vyhledat odborné specialisty, kteří se zabývají léčbou závislosti návykových nemocí. Je velice nebezpečné vysazovat léky bez odborného dohledu, právě s ohledem na abstinenční příznaky a přicházející epileptické záchvaty. Vždy se proto spolehněte na odborníka, který vám s vaším problémem pomůže.

Léky, které mohou způsobit návyk

 • analgetika – jsou léky, které snižují vnímání bolesti 
 • hypnotika – jsou léky na spaní 
 • anxiolitika – jsou léky, které pozitivním způsobem ovlivňují náladu. Slouží k odstranění nebo zmírnění úzkosti, psychické tenze (napětí), strachu. Dále se předepisuje při poruchám spánku spojených s úzkostí 
Monika Plocová
Zpočátku lákavé a pravidelně přicházející poživačné uvolnění se proměnilo v ďábelskou lest plnou zloby. Otevřená náruč pochopení, hřejivého a něžného chlácholení se nečekaně změnila v ďábelský chlad a vydírání. Z otevřené a vstřícné náruče vysunula chapadla závislost, ta nenasytná pijavice, a těsným obětím sevřela a tím si i pojistila věrnost touhy po slasti, kterou nelze ovládnout.
Monika Plocová kniha – Ledové stopy zapomnění
Nahoru