Pilulky se staly rychlým řešením pro každodenní bolesti, stres či problémy se spánkem, a mnozí si ani neuvědomují, jak snadno může vzniknout závislost. Tento trend se odráží ve stále rostoucí spotřebě léků a jejich dostupnosti na trhu, přičemž se nejedná pouze o léky na předpis, ale i o volně prodejné přípravky. Nadužívání léků má však svá rizika – fyzické i psychické, a to nejen kvůli možným vedlejším účinkům, ale i z důvodu, že časem mohou přestat zabírat, naše tolerance se zvyšuje a tělo si žádá stále vyšší dávky.
Odbornice na závislosti Monika Plocová vysvětluje, že lidé často nevnímají hranici mezi běžným užíváním léků a nástupem závislosti. Běžné problémy, které lze řešit i jinými způsoby, se snaží tlumit pomocí léků, což často vede k jejich nekontrolovanému užívání. Zároveň je zde vliv farmaceutického průmyslu, který užívání léků zlehčuje a podporuje jejich předepisování i v případech, kdy by stačilo využít jinou formu pomoci.
Závislosti na lécích je možné předejít rozvážným přístupem. Důležité je hledat i jiné způsoby řešení zdravotních a psychických problémů než sáhnutí po pilulce. Žít zdravě, řešit příčiny stresu a v případě potíží vyhledat odbornou pomoc – to jsou kroky, které mohou pomoci v boji proti lékové závislosti. Léčba není ostudou, naopak znamená cestu ke kvalitnějšímu a zdravějšímu životu.