Upravit stránku

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) patří mezi skupinu úzkostí (starší označní úzkostí je neurózy).

Pro tuto poruchu jsou charakteristické nutkavé myšlenky, tzv. obscese, např. "Co když jsem špatně zavřela plyn a něco se stane? Co když jsem špatně zamkla a vykradou nám byt?"

Člověk nesmyslně chodí a kontroluje třeba knoflíky u plynu hmatem. Při atakách (záchvatech) jdou kontroly i do řad desítek hmatů. (Paradoxem je, že častým kroucením má tendence knoflíky zničit, na což v tu chvíli nemyslí). 
Je to velmi nepříjemný stav. Vrací se i z daleka od byliště, aby zkontroloval byt. Před odjezdem prochází byt a kontoluje třeba i řádu hodin. Provedním rituálu úzkost na chvilku pomine. Po té se znovu navrací a prohlubuje tak bludný kruh myšlenek a rituálů, který vyúsťuje v silné ataky (záchvaty). Postižený člověk vnímá své myšlenky jako vlastní. Uvědomuje si, že jsou nesmyslné, přesto se jim podvoluje. Postižený se jim snaží čelit, nevšímat si jich, ale to se mu nedaří. Při dlouhodobém trvání obtíží si je už ani nemusí pacient uvědomovat a rituály provádí automaticky.

Projevy nemoci

 1. Kontrolní činnost
  "Jsou vypnuté všechny elektrické spotřebiče? Nezranil jsem někoho?"Postižený má svůj systém kontrol. Často kontrolní činnost několikrát opakuje. Má buď stanovený počet kontrol nebo musí dosáhnout určitého „pocitu, že to stačí“. Mívá dané pořadí předmětů, které kontroluje. Snaží se svoji kontrolu si neustále "uvědomovat" - soustředit se na ni, aby měl jistotu. Když ho něco nebo někdo z té kontroly vyruší, začíná znovu a s o to větší nervozitou.
 2. Umývání, čištění
  Postižený je přesvědčen, že se dotýkal něčeho nečistého, začne mít pocit, že je to pro něj i lidi v okolí nebezpečné. Musí se umýt a očistit od špinavého. To se projevuje nadměrným umýváním rukou, opět buď určitým počtem nebo do "pocitu", že to stačí. Nepříjemné stavy mytí vedou až k rozedření kůže, nábytku, zničení povrchu.

Důsledky nemoci

 • Rituály jsou časově, psychicky i fyzicky náročné, zdržují, jsou nepříjemné.
 • Bbludý kruh vede k vyhýbavému chování, komplikují praktický život.
 • V ráci rituálů dochází k tělesnému poškození (ekzémy kůže při častém a zdlouhavém mytí, při používání desinfekce).
 • Dochází ke konfliktům v rodině s příslušníky, kteří problém neprožili, tedy ho nechápou.
 • Neléčená OCD může vést k častým pracovním neschopnostem až k invaliditě.
 • Neléčená OCD může vést k závislostem na návykových látkách.
Nahoru