Vydání: 23.12.2007, Právo
Pokud nám nespavost ztrpčuje život déle než týden, je potřeba zajít za lékařem.
Lidé, kteří mají dlouhodobé potíže se spánkem, jsou více ohroženi nehodami i nemocemi. Ale to není zdaleka všechno. Trpí také dvakrát častěji na problémy se srdcem a chorobami trávicího ústrojí, třikrát častěji je sužují bolesti hlavy a čtyřikrát častěji deprese. Nedostatek spánku snižuje i obranyschopnost organismu proti infekcím.
17. 12. 2007 09:34
Poruchy spánku trápí v ČR s různou intenzitou až 30 procent lidí. Ti špatně usínají, v noci se opakovaně budí a ráno vstávají s pocitem, že si vůbec neodpočinuli.
V USA si na nespavost stěžuje dokonce víc než 50 procent populace.
V průmyslově vyspělých státech je insomnie stále častějším jevem. Příčinou není jen stres a psychické problémy, ale také chronická únava, nedostatek pohybu a špatná životospráva. Vedou k tomu, že hůř usínáme i spíme a předčasně se probouzíme.
„Problémy se spánkem však mohou signalizovat, případně doprovázet i některé choroby,“
Vyřízený rekordman
Světový rekord v bdění dosáhl v roce 1961 Randy Gartner, který vydržel nespat 11 dní. Pokus, který byl pro tehdy sedmnáctiletého Američana jen sázkou z recese, přechodně narušil jeho duševní schopnosti.
To je častá reakce. Lidé při podobných pokusech vykazují například příznaky spánkové opilosti, malátnosti, dezorientace, narušené koordinace pohybů atd.
Organismus také hůř zpracovává důležité látky z potravy nebo hůř reguluje hormony. Ale hlavně se prudce sníží schopnost vykonávat cokoli duševně náročného, říká profesor Karel Šonka, vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „Například syndrom neklidných nohou, roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu, bolest kloubů nebo jiných orgánů a další nemoci,“ uvádí Šonka.
Nepít večer alkohol, ale také nesportovat
Pokud nám nespavost ztrpčuje život déle než týden, je potřeba zajít za lékařem. Dřív, než začneme brát léky na spaní, měli bychom se zamyslet, jestli neděláme zdánlivě banální chyby: